ČAROVĚNÍKY

  Čarověníky se lidově nazývají čarodějné metly ("witches broom - WB"). Jde o zajímavé shluky větví, které vyrůstají na stromech bez obvyklé pravidelnosti. Existují dvě možné příčiny jejich vzniku (pupenová mutace nebo růstová anomálie způsobená chorobami). Pro sběr jsou důležité výhradně čarověníky vzniklé pupenovou mutací, neboť především oni jsou životaschopné po naroubování.

A jaká je cesta čarověníku na Vaši zahradu?

  Prvním a možná nejtěžším úkolem pro všechny zahradníky je čarověník najít. Můžete účelně hodiny a hodiny brouzdat po lese a žádný čarověník nenajdete. Potom ale někam jdete, chvátáte, na vteřinku se zastavíte, náhodou zvednete hlavu a užasnete, jaký čarověník visí nad Vaši hlavou. Dalo by se říci, že mají skutečně magickou moc, jakoby si ony samy často vybíraly, kdy a kým budou nalezeny.

  Druhý krok závisí na šikovnosti a zdatnosti zahradníka, jenž musí na strom vylézt a odebrat několik roubů. Čarověníky se často vyskytují na samém vrcholu stromu, proto cesta k nim je nejen velice náročná, ale také nebezpečná - potřebujete k tomu speciální vybavení.

  Poté, co získáme štěpy, můžeme začít s roubováním (obvykle na konci zimy). Toto je velice titěrná práce i pro šikovné ruce. Nikdy nevíme, jakou afinitu budou rouby mít a co z nich vznikne. Může se tedy stát, že se z mnoha roubů chytne pouze jeden nebo i žádný a taková roslina má potom nevyčíslitelnou hodnotu. 

   Další fází je mnohaletý růst naroubovaných rostlinek, jejíž závěrem může být výsadba čarověníku u Vás na zahradě.

Sběr, výroba a pěstování čarověníků zabírá mnoho času a úsilí, zřejmě také proto se jejich cena liší od běžných jehličnanů. Lidé ale čarověníky stále více a více vyhledávají a tvoří z nich dominanty svých zahrad.

Naše sběry

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode